Токсичні інструменти банків: три історії про невдалі вкладення

Істрії невдалих банківських вкладів

Довірившись словами менеджера, людина і не підозрює про те, що ризикує зовсім втратити заощадження, не кажучи вже про дохід. Нижче представлені три варіанти сумнівних інвестицій, при якому ви ризикуєте втратити капітал, якщо не мати достатні навички роботи і не перевірити надійність організації.

Історія перша — вексельний обман

Векселем називають борговий цінний папір, що надає право отримання відсотків за передані емітенту гроші. Оскільки подібна інвестиція не забезпечена фінансовим захистом, при банкрутстві емітента, інвестор втрачає всі вкладені кошти.

Цю історію розповіли вкладники Азіатсько-Тихоокеанського банку, які вирішили замість вкладу розмістити кошти в векселі. Банк запропонував такий варіант як вигідною заміни депозиту, запевнивши, що ніяких відмінностей, крім прибутковості, вексель не має. Після підписання договору, інвестори отримали тільки свій примірник підписаного документа, а в момент укладання угоди представники банку повідомили про відсутність ризиків, оскільки вексельний розміщення триває не більше 3 місяців, а на процедуру банкрутства потрібно від півріччя. На практиці, клієнту грошей не повернули і направили в Москву для пред’явлення претензій.

Виявилося, що банк запропонував замінити внесок на дисконтний вексель «ФТК», який продається менше номінальної вартості, а до моменту закінчення терміну власник векселя забирає кошти за повною вартістю. У компанії ФТК була відсутня прибуток, а фінансова установа сформувало резерви на сто відсотків. Власникам паперів просто видали нові векселі на мільярди рублів. Ці дії ЦБ РФ оцінив як створення фінансової піраміди, а банку тепер належить санація.

Ошуканим вкладникам рекомендований подавати позов до суду щодо компанії та банку. Через деякий час компанія заявила про викуп частини векселів на півмільйона рублів, проте до цих пір немає ясності, чи повернуть гроші іншим. Все, що залишається людям, які втратили кошти на векселях, це влаштовувати пікети в різних регіонах Росії.

Якщо мета варто вкласти кошти з найменшим ризиком, вексельний розміщення не підійде. Збираючись отримувати дохід від векселя, необхідно ретельно оцінити капіталізацію компанії і вивчити умови і зобов’язання по виплатах. При наявності фінансових труднощів, держатель векселя стане останнім у списку тих, кому повинна заплатити компанія. Як стверджують експерти, якщо людина хоче отримувати дохід, замість векселя рекомендується звернути увагу на облігації.

Історія друга — мінор кредитних нот

До похідних фінансових інструментів відносять кредитну ноту. Схема передбачає передачу покупцям паперів кредитних ризиків від емітента. Іншими словами, компанія видає позику, фінансування якого частково забезпечено участю інвестора. У міру кредитних виплат інвестор отримує дохід.

Кредитні ноти добре пам’ятають вкладники ВІП-категорії банку Траст. У 2014 р. 2 тисячі інвесторів не змогли повернути кошти з інвестицій в кредитні ноти, видані банком в ролі агента. Випуск був ініційований іноземної «дочкою» Траста, для подальшої передачі їх субординованим позикою самому банку. Ці кошти з мінімальною вартістю в 5 мільйонів рублів були враховані як власний капітал фінансової установи.

Після оголошення про санацію банком були списані субординовані кредити організацій, які ініціювали випуск кредитних нот, після чого Траст відмовився виплачувати по ним, оскільки емісію організували інші структури.

Судові позови до банку з боку ошуканих громадян були мотивовані тим, що сам банк переконував в безпеці інвестицій, як і по банківських депозитах, а прибутковість пропонувалася вище. З позицією вкладників не згоден сам банк, оскільки власники нот розуміли, що беруть участь в інвестиції з підвищеною прибутком і ризиком, тому рішення про вкладення робилося свідомо. Минуло більше 3 років, однак закликати банк до відповіді не вдалося, і грошей ніхто не повернув.

Схожа ситуація сталася з клієнтами Промсвязьбанка, яким запропонували брати участь в інвестиціях в облігації Peters International (Cayman) Limited. Оскільки дохід був обіцяв вище звичайних ставок банку, вкладення виглядало досить привабливо. Однак після цього пішла санація Центробанку і далі оголошений технічний дефолт за кредитними нотах.

Кредитні ноти становлять особливу небезпеку для непрофесійних інвесторів (фізичних осіб), і в наміри Центробанку входить заборонити роботу з субординованими облігаціями. Щоб стати професійним інвестором, потрібно пройти атестацію на аудитора, отримати сертифікат CFA, мати відповідну освіту і певний досвід фінансової роботи.

Оскільки фінансова установа в умовах санації і зниження рівня капіталів має право проводити списання субординованих позик, що забезпечують повернення інвестованих за кредитними нотах коштів, ризик втрати коштів при використанні такого фінансового інструменту величезний.

Історія третя — інвестиційне страхування життя

В умовах нестабільності та зниження прибутковості вкладів, все більша кількість людей звертають увагу на оформлення страховки через ІСЖ (інвестиційне страхування). Умови виглядають привабливо — страховик отримує внески громадян і оформляє страховку на випадок хвороби або смерті. Отримані гроші розміщують в цінні папери. При втраті вартості акцій, клієнти компанії захищені від збитків, а в разі зростання вартості людина має право розраховувати на дохід. За послугу управління вкладеними коштами компанія бере певний відсоток. Однак, як і у випадку з іншими фінансовими інструментами, інвестиційне страхування не передбачає захист в АСВ. Якщо компанія втратить ліцензію, вкладник втратить все інвестиції.

Іноді банки з власної ініціативи підносять участь в ІСЖ як різновид вкладу, а по закінчення деякого часу в Центробанк надходять масові скарги на відсутність прибутку за інвестованих коштів по завершенні терміну дії договору. У найближчих планах регулятора ввести обов’язок щодо доведення по клієнтів ІСЖ про можливі фінансові небезпеки.

Банкам вигідний такий бізнес, адже вони працюють за комісію, не цікавлячись тим, що за вкладеними коштами часто не отримують дохід, або кошти і зовсім губляться.

ІСЖ часто розглядають як варіант інвестицій для тих, що не зацікавлений в декларації доходів, оскільки витрати на страховку не підлягають декларації, їх не можна заблокувати і заарештувати. Не підлягають кошти і розділу при оформленні розлучення, не передбачено оподаткування. Однак майбутнього клієнта ІСЖ повинна насторожувати запис в умовах договору про те, що інвестор може розраховувати на дохід, а право і обов’язок — різні речі. Розраховувати він може, проте в договорі не зазначено, що дохід гарантований.