Як зменшити або списати борги по кредитах: 5 працюючих методів

Ви взяли кредит. Але платити тепер не можете. У вас кілька виходів.

Почнемо з того, що чарівної палички не існує. Взяти кредит, потім не платити і про все щасливо забуть не вийде. Питання в тому, що ви готові віддати: час, нерви, кредитну історію, майно або ще більші гроші і навіть роботу.

Подивимося, які є варіанти, крім боргової ями.

1. Реструктуризація боргу

Реструктуризація — це зміна умов, за якими ви виплачуєте кредит. Найчастіше позичальники просять зменшити обов’язковий платіж, який треба віддавати банку щомісяця. Тоді виходить, що навантаження на особистий бюджет легше, а значить, виплачувати кредит можна і далі, без затримок.

Але на такі поступки даром банк не йде, висуває зустрічні умови. Наприклад, продовжує термін виплат. Тобто кожен місяць платити треба менше, але цих місяців буде набагато більше. А оскільки відсотки нараховуються на весь час використання кредиту, то підсумкова сума, яку доведеться віддати банку, виростає.

Коли це спрацює

Коли ви хороший платник, але у вас тимчасові труднощі. Ви їх скоро подолаєте і можете це довести: принести в банк довідки, показати хорошу кредитну історію.

Що потрібно для цього зробити

Звернутися в банк до того, як ви пропустите обов’язковий платіж. Так ви покажете, що вмієте оцінювати фінансову ситуацію і не намагаєтеся сховатися від банку.

Зібрати необхідні документи та надати їх в банк. Які саме, вирішується в кожному випадку по-різному, це потрібно обговорити з менеджером.

Чим це погано

Основний мінус цього підходу — власне борг не зменшується. Скоріше вже росте. Але у вас з’являється можливість його виплатити, а не провалитися в боргову яму.

Крім того, банк може і не піти вам назустріч. Тоді доведеться шукати інші варіанти виплати кредиту.

2. Рефінансування боргу

Слово «рефінансування» схоже на «реструктуризацію», але сенс у них абсолютно різний. Реструктуризація — це коли ви домовляєтеся з банком про те, що виплачуєте кредит по-новому.

Рефінансування — це коли ви берете новий кредит, щоб погасити старий (або кілька старих). При цьому передбачається, що новий кредит буде на більш вигідних умовах.

Коли це спрацює

Коли у вас багато дрібних кредитів в різних організаціях і вам вже набридло звіряти, що і кому ви повинні. Простіше взяти один кредит і займатися тільки його погашенням. При цьому у вас гарна кредитна історія.

Що потрібно для цього зробити

Проявити ініціативу. Розглянути всі пропозиції по рефінансуванню кредитів, які тільки є на ринку, і порахувати, чи допоможе вам така процедура: чи будете ви дійсно платити менше або ставки за програмами рефінансування такі високі, що краще з ними не зв’язуватися.

Чим це погано

Не всі банки роблять рефінансування власних кредитів. Потрібно шукати пропозиції в інших банках, а це досить складно.

Знайти по-справжньому вигідну пропозицію — великий і важкий квест.

Банки часто вважають рефінансування не полегшення, а посиленням фінансового навантаження. У кредитну історію рефінансування вписується не як власне рефінансування, а як ще один кредит. Тому якщо вам раптом стало простіше виплачувати борги і ви вирішите знову зайняти грошей, то вам можуть і відмовити, тому що у вас «занадто багато кредитів».

Банки часто відмовляють.  Анастасія Локтіонова, заступник генерального директора групи компаній «Русмікрофінанс», пояснює це так: «Зазвичай в гру вступає негласне правило: на фінансування боргового зобов’язання повинно бути направлено не більше 50% загального доходу позичальника.

При цьому важливу роль відіграє не тільки рефінансування, яке хоче отримати клієнт, але і інші зобов’язання, які він встиг оформити. Якщо сума загальних виплат за всіма позиками (іпотеки, споживчими позиками, автокредиту) становитиме величину, більшу, ніж половина доходу позичальника, це може виступати в якості найбільш вагомої причини для того, щоб банк відповів відмовою ».

3. Списання боргу за терміном давності

Існує одна лазівка ​​в законі, яка дозволяє взяти гроші, але не віддати їх і списати борги по кредитах. Це можливо, якщо організація, якій ви повинні, подала в суд занадто пізно і борг можна списати за терміном давності.

Загальна позовна давність по стягненню боргу становить три роки. Якщо ви взяли гроші в борг, а на вас подали в суд через 5-6 років, то ви сміливо можете клопотати, щоб позивачеві було відмовлено в позові про стягнення боргу, так як він пропустив строк позовної давності.

Коли це спрацює

Коли банк або мікрофінансових організація не подали в суд вчасно. Наприклад, передали борг колекторам, а ви від них успішно ховалися.

Що потрібно для цього зробити

Дуже довго, а саме три роки, нічого не платити (і ніяк взагалі не спілкуватися з банком) і дочекатися, поки на вас подадуть в суд.

Представники фінансової установи починають працювати з проблемними позичальниками через 30 днів після прострочення. Якщо через 90 днів після цього боржник не сплатив, то найчастіше фінансова установа подає в суд. Відлік терміну давності йде з дати останніх дій по позиці. Якщо ж позичальник вступає в переговори з фінансовою установою, підписує документи, вносить будь-які гроші, то термін давності знову відновлюється.

Чим це погано

Треба, щоб «зійшлися зірки»: в банку теж знають про терміни давності і зазвичай подають в суд заздалегідь.

До стягненню боргу, швидше за все, підключаться колектори. Історії про роботу таких служб сумно відомі.

Навряд чи після історії з судом і списанням боргів ви зможете розраховувати на новий кредит, якщо він раптом знадобиться: історія буде безнадійно зіпсована.

4. Банкрутство

Банкрутство — це особлива юридична процедура. Ви офіційно — тобто через суд — заявляєте, що грошей у вас немає і не буде, виплачувати кредит не станете. Після того як суд визнає вас банкрутом, ваше майно розпродадуть, щоб частково покрити борг. Навіть якщо таким чином погасити борг не вдасться, до вас більше немає претензій — ви ж банкрут.

Коли це спрацює

Коли все дуже погано. Насправді погано. Борг повинен бути більше 500 тисяч гривень, прострочення платежів — більше 90 днів.

Що потрібно для цього зробити

  • Зібрати необхідні документи.
  • Подати в арбітражний суд заяву про банкрутство.
  • Пройти всю процедуру.

Чим це погано

Сама процедура коштує грошей, і їх ще потрібно знайти: потрібно сплатити державне мито та роботу фінансового керуючого, а потім пройти весь судовий процес. Не факт, що суд визнає банкрутство.

Майно будуть розпродавати, залишивши тільки необхідне: єдине житло та особисті речі. Тому банкрутство підходить тим, у кого нічого і так не було або все вже продано.

Після банкрутства багато не можна. Наприклад, кілька років не можна відкривати нову справу або займати керівні посади. Список обмежень залежить від рішення суду. Можуть заборонити, наприклад, виїзд за кордон. Крім того, навряд чи навіть через кілька років після банкрутства можна розраховувати на те, що хтось дасть кредит або покличе керувати фінансовим відділом.

У будь-якого з цих способів багато мінусів, і, звичайно, краще жити без боргів, хоча це і не завжди можливо. А у вас багато кредитів?